Thursday, 19 November 2015

White salad with fennel, apple and celeriac.

Hi healthy eaters!
As the weather has been really cold of late, we would love to take you back to those sunny days, when everything seemed more colourful. 

Ze względu na to, że pogoda za oknem jest od jakiegoś czasu dość mroźna, chciałybyśmy zabrać Was spowrotem do tych słonecznych dni, kiedy to wszystko zdawała się być bardziej kolorowe. A lot of people have been already thinking and even preparing for the upcoming holiday and the New Year's Eve, Everyone is planning to make things look perfect, to be prepared for every contingency and possible struggles. Is there any point in planning such issues so meticulously? We are not capable of predicting the future! Cannot we just go with a flow and let things happen? I reckon that we may be positively surprised  by the outcome of it. You don't have to make it so complicated, just try to let it be the way it is. I know, it might sound awkward, but sometimes it brings us much more of the positive emotions and happiness than we could have ever expected. So go back to those sunny days, when you could simply chill during holidays and just relax, don't make things seem so fictive. Take it easy while consuming super powerful White Salad that will remind you of summer. 

Sporo ludzi już od jakiegos czasu mysli i nawet przygotowuje się do nadchodzących świąt oraz Sylwestra. Wszyscy sporządzają plany, by każda mała rzecz wyglądała idealnie, przygotowują się na każdą ewentualność i możliwe przeszkody. Jest jakikolwiek sens, by planować tak skrupulatnie? Nie jesteśmy zdolni do przewidywania przyszłośći! Nie możemy po prostu zrobić czegoś spontanicznie i pozwolić, aby się działo, co ma się dziać? Wydaje mi się, że możemy być całkiem pozytywnie zaskoczeni rezultatem tego. Nie musicie sprawiać, aby cały ten proces był tak skomplikowany, po prostu spróbujcie pozwolić, by los robił swoje. Wiem, że może to brzmieć nieco dziwnie, jednak czasami daje nam to więcej pozytywnych emocji i szczęścia, których mogliśmy się nie spodziewać. Zatem wróć do tych słonecznych dni, kiedy to po prostu odpoczywałeś, i nie rób z igły widły. Weź tp na spokojnie, konsumując super niezwykłą Białą Sałatke, która przypomina o lecie.

WG.

Ingredients
1 small fennel
1/2 big apple
1/2 small celeriac
2cm chili piece
2 tbsp sessame seeds
2 tbsp lemon juice
salt, pepper

Method
Wash and cut fennel into thin slices. Do the same with peeled apple. Peel celeriac and grate. Combine all the ingredients and mix with lemon juice. Pre-heat pan and fry sessame seeds until golden brown. Chop chili into very small pieces. Combine all ingredients.

~Polish version
Składniki
1 mały fenkuł
1/2 dużego jabłka
1/2 małego selera
2cm kawałek chili
2 łyżki ziaren sezamu
2 łyżki soku z cytryny
sól, pieprz

Metoda
Umyj i pokrój fenkuł w bardzo cienkie paseczki. To samo zrób z obranym jabłkiem. Obierz selera i zetrzyj na grubych oczkach. Połącz wszystkie składniki i dokładnie wymieszaj z sokiem z cytryny. Rozgrzej patelnię i podsmażaj ziarna sezamu dopóki się nie zrumienią. Pokrój chili w bardzo drobne kawałeczki. Połącz wszystkie składniki.

No comments:

Post a Comment