Thursday, 10 November 2016

Simplicity - broccoli soba noodles

Hi healthy eaters!
This greeting has already been used 142 times. Exactly the same from the very beginning was made to become an authorial way to create the bond with our readers. We hope it does the job. However, let's get back to our today's star: soba noodles and (as always) a short story behind the recipe. Check below, healthy eater.

To powitanie zostało już przez nas użyte 142 razy. Niezmienne od samego początku powstało jako autorski sposób na wytworzenie więzi z naszymi czytelnikami. Mamy nadzieję, że spełnia swoją rolę. Jednak, wróćmy do naszej dzisiejszej gwiazdy: makaronu soba oraz (jak zwykle) krótkiej historii związanej z przepisem. Sprawdź niżej, healthy reader.
Time is passing relentlessly. Day after day, month after month and we often forget to enjoy simplicity. And we are not talking about this recipe in particular since it did not emerge from the adoration of simple food. Sadly, its consequence can be found right in the lack of time. We come home after classes, run straight to the kitchen (20 minutes to leave!) and start to desperately search cupboards. We know that feeling when sandwich is not really satisfying option, nor any snacks. However, the proper option is always having a package of wholesome soba noodles and at least one kind of vegetable. Broccoli is the most cliche one but suits soy sauce perfectly. It requires about 10 minutes to prepare that dish, much less that time you will want to enjoy it.

Czas płynie nieubłaganie. Dzień za dniem, miesiąc za miesiącem, a my bardzo często zapominamy o prostocie. I akurat nie mamy teraz na myśli składu tego przepisu, bo nie narodził się on z uwielbienia do prostoty. Niestety, jest on wynikiem całkowitego braku czasu. Wracamy do domu po zajęciach, biegniemy do kuchni (2o minut do wyjścia!) i zaczynamy desperacko przeszukiwać szafki. Znamy to uczucie kiedy kanapka nie jest satysfakcjonującą opcją, tak samo jak gotowe przeksąski. Jednak, odpowiednią opcją jest zaopatrzenie się w opakowanie zdrowego makaronu soba i chociaż jednego warzywa. Brokuły są pójściem na łatwiznę, ale bardzo dobrze komponują się z sosem sojowym. Przygotowanie tego dania zajmuje około 10 minut, czyli dużo mniej niż czas który będziesz chciał przeznaczyć na cieszenie się nim.

Serves 1
Ingredients
1 50g soba noodles
1/2 broccoli
1 tsp soy sauce
2 tbsp seeds: almond flakes | sesame seeds | pumpkin seeds

Method
In a small pot, boil water with salt, cook broccoli in it. In another one do the same with soba noodles (they cook for about 4-5 minutes). On a pan roast seeds, then add soy sauce, cooked broccoli and noodles. Fry for about 1 minute. Ready to serve.

~Polish version
Na jedną porcję
Składniki
1 opakowanie makaronu soba (50g)
1/2 brokuła
1 łyżka sosu sojowego
2 łyżki ziaren: sezam | pestki dyni | płatki migdałów

Metoda
W małym garnuszku zagotuj wodę z solą, ugotuj w niej brokuły. W innym garnuszku zrób to samo z makaronem soba (gotuje się od 4 do 5 minut). Na patelni podpraż ziarna, dodaj sos sojowy, ugotowane prokuły i makaron. Podsmażaj około minutę, po tym czasie danie jest gotowe.

No comments:

Post a Comment